Wyposażenie muszkietera

Wyposażenie muszkietera

Czyli podstawowy ekwipunek prawdziwego muszkietera.

Niestety, jak w każdej rekonstrukcji, nie da się za bardzo bawić, jeśli nie ma się właściwego stroju i wyposażenia. Nie będzie to ani tekst o źródłach ani o historii. O tym będzie później. W tym artykule omawiamy podstawowe wyposażenie muszkietera.

 1. Wams – czyli kurtka muszkieterska, będąca częścią munduru. Zwykle wełniana. U nas w kolorze granatowym z czerwonymi wypustkami. Absolutnie nie musi być identyczna do innych muszkieterów. Liczy się tylko historyczny krój, materiał i kolor.
 2. Pludry – czyli spodnie muszkieterskie, będące częścią munduru. Podobnie jak wam, wełniane, w kolorze granatowym z czerwonymi dodatkami.
 3. Buty – niskie lub wysokie. Jeśli ktoś chce bawić się na poważnie i wie że z projektem będzie wiązał się na dłużej, to przydają się i niskie i wysokie, czyli tzw muszkietery. Niskie są bardzo przydatne w upały. Wysokie są uniwersalne ale doskonale sprawdzają się w zimie i deszczową pogodę. Jeśli ktoś zamierza jeździć konno to oczywiście musi mieć muszkietery. W regimencie nie mamy oddziału konnego, ale każdy może dodatkowo bawić się na niektórych imprezach zgodnie ze swoimi upodobaniami,
 4. Nogawiczki. Wełniane lub lniane, podtrzymywane przez podwiązki. Najlepiej mieć ze 2 lub trzy komplety gdyż traktujemy je jak skarpetki w życiu współczesnym a te jak wiadomo zmieniamy z oczywistych powodów każdego dnia.
 5. Kapelusz – nieodzowna ozdoba każdego muszkietera. Może być dodatkowo zdobiony piórami aby prezentował się bardziej okazale.
 6. Bandolier z pulwersakami – pas przewieszony przez pierś do którego przyczepione są pulwersaki wypełnione czarnym prochem. Właściwie wyposażony muszkieter nie używa ładownic. Dopuszczalne podczas bitew są papierowe ładunki jeśli wiemy że będzie dużo strzelania, choć z przyczyn BHP odraczamy.
 7. Prochownica – to z niej podsypujemy proch na panewkę. Podsypywanie prochu z pulwersaka może się kiepsko skończyć, szczególnie gdy w ręku trzyma się zapalony lont.
 8. Rapier – biała broń muszkieterska z której korzystamy gdy dochodzi do potyczek szermierczych. Może być też pałasz lub inna broń właściwie datowana na XVII wiek, pasująca do muszkietera. Nie używamy z przyczyn oczywistych szabli.
 9. Muszkiet – prawdziwa broń muszkietera. Najlepiej lontowy i solidnie wykonany. Wszelkie wyroby niewiadomego pochodzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla strzelającego i innych muszkieterów. Ponieważ od pewnego czasu na niektórych imprezach wymagana jest Europejska Karta Broni, zalecamy nabicie numeru i wyrobienie sobie owego dokumentu. Dokładny opis jak to się robi pojawi się na naszym blogu.
 10. Forkiet – muszkiet jest niewygodny i stosunkowo ciężki. Strzelanie z tzw ręki nie należy do czynności przyjemnych. Forkiet to podpórka do muszkietu, dzięki któremu jego obsługa staje się zdecydowanie prostsza i bardziej bezpieczna.

Dodatkowe wyposażenie muszkietera:

 1. Pistolet – koniecznie z epoki, właściwie datowany. Reszta wymagań jest podobna do muszkietu. Nie jest to wyposażenie obowiązkowe.
 2. Przybornik muszkietera – narzędzia i smary, czyli wszystko to co pozwoli naprawić i wyczyścić broń.

Wkrótce kolejne informacje a tym czasem zapraszamy do powrotu do strony głównej lub do kontaktu. 

Wyposażenie muszkietera – schemat obrazkowy:

012 - Wyposażenie muszkietera
Close Menu